Päevakaja

Tänukiri Vääna kogukonnale

07.04.2021

Hea Vääna kandi ja Harku valla kogukond ning toetajad lähemalt ja kaugemalt!

Täna, 07.aprill, lõppes üks osa meie suurest tööst. 21 päeva tihedat tegutsemist, mida võib kirjeldada kui pideva ja pingutava lõpuspurdiga pikamaajooksu, aga rahulik pikamaajooks ise jäi ära, sest aega oli antud lihtsalt ulmeliselt vähe. Sellesse aega mahuvad mitmed pikad koosolekud kogukonnaga; hulga varahommikusi, hilisõhtusi ja ka nädalavahetustel toimunud veebiarutelusid aktiivgrupiga; erinevate metsateemaliste materjalide, seaduste ja planeeringute läbilugemised; paljude võõraste metsaalaste terminite (lageraie, turberaie, harvendusraie, uuendusraie, sanitaarraie, häilraie jne) selgeks mõtlemine; helistamine paljudele spetsialistidele, ametkondadele, organisatsioonidele ja ühingutele, et saada konsultatsiooni, nõu ja abi – see kõik kuulus meie viimase 21 päeva sisse lisaks igapäevasele tööle, pere- ja koolielule. Kui siia veidi nalja sisse pikeerida, siis nii mõnedki meie seast võiks mõnes keskkonnavaldkonna organisatsioonis tööd leida konsultandina, sest iseseisev õpe ja enesetäiendus sellel alal on olnud selle napi ajaga meeletu. Kõik see vaev päädis sellega, et täna saatsime adressaatidele välja meie kogukonna vastuse RMK teatisele Vääna kandi metsade raie plaanidest.

Täname teid, kes te olite meie kogukonnale toeks kogu selle aja – andsite nõu, avaldasite arvamust, toetasite hea sõnaga raskel hetkel ja lõpuks kinnitasite seda kõike oma väga olulise allkirjaga, et hoida ja kaitsta meie oma kodumetsa!

Kogusime kokku 111 ühispöördumise toetaja allkirja – seda on kaunilt palju, eriti arvestades, et Vääna külla on registreeritud hetkel kokku 264 elanikku! See on selge väljendus ja kinnitus sellest, et oleme ühtse kogukonnana vägagi olemas ja valmis seisma rasketes olukordades üksteise kõrval.

Lisaks kohalikele erinevate KAH-ala piirkondade vastustele (RMK teate said lisaks Väänale veel 28 piirkonda üle Eesti), said RMK ja riigivalitsejad täna KAH-alade ühiskirja ettepanekutega kaasamisprotsessi ja seaduse muudatustele, et koduümbruse puhkemetsi ei käsitletaks majandusmetsade ja lageraiete kontekstis. Seega on metsade eest astunud seekord korraga välja nii üksikisikud kui kogukonnad ning jõud on kokku pannud kogukonnad üle Eesti, Vääna nende hulgas.

Kuidas edasi? Selle RMK-poolse teatisega ja meie vastusega sai alguse ilmselt pikemaajalisem protsess, kuniks mõlemapoolsed kokkulepped tehtud ja rahuldavad lahendused leitud. Hoiame teid arengutega ka edaspidi kursis ja kutsume endast teada andma, kui soovite samuti aktiivselt kaasa lüüa!

Sügav kummardus meile kõigile!

Hoiame Vääna metsa!

Vääna Seltsimaja korraldab kogukonnale teisipäeval, 23.märts, kell 19.00 veebikoosoleku, kus saame kõik avaldada arvamust järgneval teemal.

RMK plaanib alustada metsatöödega Harjumaal Harku vallas Vääna ümbruse riigimetsas. Seoses sellega ootab RMK meie ettepanekuid ja seisukohta järgmistes punktides:1) kõrgendatud avaliku huviga metsaala ulatus ja paiknemine,
2) metsaalal asuvate objektide või metsaala kasutusviiside säilitamine (nt jalutamiseks ja sportimiseks kasutatavad rajad),
3) raieala väljanägemine raietööde järel (allesjäävate puude arv ja paiknemine).
4) raiealade sobitamine maastikku,
5) raietöödeks sobiv aeg (nädalapäev, kellaaeg, kuu, aasta lähema 10 aasta sees),
6) raietööde järel kasvatatava noore metsa liigilisus (kasvukohale sobilike puude liigid).

Aega meil oma arvamust avaldada on 7.aprillini.

Koosoleku link: meet.google.com/xom-sheo-dht.

Kes soovib seltsi poolt eraldi kutset, palun saata oma meiliaadress seltsi messengeri ja/või Annely Ruusmann messengeri või saata vaanaselts@gmail.com ja ma liidan teid ise koosolekuga

Tugamanni metsa orienteerumise püsirada

Seltsimajani jõudis info Mait Tõnissonilt, mis annab mõnusat tegevust meie kaunites metsades nii üksi kui perega.

“Tugamanni metsa” on üles seatud orienteerumise püsirada, kus saab enesele sobival ajal kontrollpunkte taga otsides koroonahirmuta tervist taga nõuda!

Kasutage meie kodukandi võimalusi, liikuge värskes õhus ja püsige terved nii kehalt kui vaimult!

Täpsem teave www.ton.ee ja FB sündmus: https://fb.me/e/4b7SMYMSP

Väänas Tiigi tänava uisuväljaku avamine

Täna, 20.veebruaril, avasime lõpuks ka ametlikult meie pisiskese liuvälja ja rahvast kogunes ikka paras ports. Nii vahva oli näha nii noori kui vanu jääd proovimas. Ja kohal olid ka tõelised profid, kes oma oskusi näitasid.

Hommik algas Jaanuse poolt jää puhastamisega. Seltsimajas käis usin pirukate küpsetamine ja suure potiga tee keetmine. Lõpuks vedas Jaanus kohale ka suure kõlari, et meeleolu luua. Kõik see higi, vaev ja ajakulu tasus ennast viimse piisani kui kohale tuli mõnus seltskond rõõmsaid täiskasvanuid ja lapsi.

Suur tänu teile Jaanus ja Taimar, et aitasite luua sellise mõnusa vabaaja veetmise koha! Veel kord tänud Jaanusele, et otsisid kokku paraja portsu uiske nii oma keldrist kui taaskasutuskeskustest ja lasid need korralikult ära teritada. Nüüd oli võimalus uisutada ka neil, kellel omal kodust uiske ei olnud võtta. Liuväli on kõigile soovijatele avatud ja ise teeninduslik (uisutajad peavad ise platsi lumest puhtana hoidma kui soovivad seda kasutada). Jaanus lubas edaspidi vajadusel seda veel kasta, et hoida jääd ilusana.

Vääna Seltsimaja ja Vääna Noortetoa ühisüritus

Neljapäeval, 18.veebruar, tuli meile külla Vääna Noortetuba, et koos mürtsuga võtta vastu uus Hiina kalendriaasta. Seekord siis “Pühvel”. Nagu igal korralikul peol ikka, olid ka meil olemas DJ, tantsu-tralli, sööki-jooki ja ei puudunud ka etteasted. Aitäh kõigile, kes meiega kaasalõid!

Veetlevate leedide koolitus

14.veebruaril toimus“Veetlevate leedide” koolitust. Imelise päeva jaoks imeline üritus pühendusega emade ja tütarde imelisele ja salapärasele kooslusele. Nüüd sai vist neid “imelisi” veidi palju, aga muudmoodi ei oska ma seda päeva kokku võtta. See oli võrratu vaatepilt, kuidas noored daamid koos endale kõige lähedasema usaldusisiku, EMA, kõrval ja toetusel lihvisid oma tulevaseks naiseks saamise hetkeks maneere ja käitumist. Mis seal salata, eks ka meie, kes me oleme juba (aga ainult veidi) vanemas eas daamid, saime nii mõnegi näpunäite kuidas ennast edaspidises avalikus seltskonnas paremini tunda. Juhendaja proua Maimu Hint, oma küpselt kauni hoiaku ja olemusega, käe all möödusid need paar tundi nagu lenneldes. Lõpuks said kõik aru, et seda aega oli siiski liiga vähe ja küsimusi on rohkem kui ühte koolitusse ära mahuks, seega jätkame nende kogunemistega kui olukord vähegi lubab. Aga edaspidised kogunemised on juba lastele ja täiskasvanutele eraldi, sest mõnesid teemasid tuleb rääkida vastavalt eale.

Sõbrale kommilillede meisterdamine

Laupäeval, 13.veebruaril, tulid kokku lilleilu ja magusasõbrad kommilille töötuppa.

Algajate investeerimishuviliste 2.grupi kogunemine

11.veebruari õhtul sai kokku algajate investeerijate 2.grupp seltsimajas. Õhtu venis küll pikaks, aga infot oli ka palju. Tänud tulijatele kannatliku meele eest! Kes ei saanud tulla, tervislikel või muul põhjusel, liituvad lihtsalt järgmine kord. Lisaks sai loodud ka fb grupp “Vääna Seltsimaja investeerimine”. Selles grupis saab kokku leppida järgmised kohtumised, jagada infot ja küsida küsimusi, jne.

Sõbrapäeva kaartide valmistamine

11.veebruaril valmisid kaardid parimale sõbrale. Aitäh, väikesed kunstnikud, kes te leidsite mahti meie majast läbi astuda!

Investeerimishuviliste kogunemine seltsimajas

Selle nädala kolmapäeval ja neljapäeval (03. ja 04.veebruar 2021.a) toimus kaks asjalikku koosviibimist investeerimishuvilistele. Kolmapäeval edasijõudnutele ja neljapäeval algajatele. Edasijõudnud tutvustasid enda seniseid saavutusi investeerimisvallas ja jagasid oma arvamusi ja kogemusi. Algajatele tegi Veiko Estam lühikese sissejuhatuse investeerimismaailma ja sai kokku lepitud, et edaspidistel kogunemistel võetakse erinevad investeerimisvõimalused lähemalt ette.Loodetavasti said kõik osalejad ka midagi uut teada või leidsid kinnitust oma senistele teadmistele. Oluliseim meie jaoks on see kui mõni osalejatest sai innustust teha oma esimene samm selles valdkonnas ja edaspidistel kogunemistel saavad kogenenumad olla oma nõu ja jõuga abiks neile, et edasi minna. Järgmised kogunemised lepime kokku jooksvalt ja anname sellest Fb kaudu osalistele ka teada.

Vallaelanike rahulolu uuring

Rõõm on teada, et meie valla rahvas on endiselt leidnud tee Vääna Seltsimajja! Harku vallavalitsuse tellimusel läbi viidud rahulolu uuringus on toodud välja, et küla- majadest on enim külastatud endiselt Vääna seltsimaja. See on suur au ja motiveerib veel enam pingutama. Loodetavasti, peale kõigi piirangute lõppu, kohtume teiega jälle!

Vabaõhu liuvälja rajamine

Praeguseks hetkeks on kõik kodused jõulu- ja uus aasta üritused läbi saanud ja nii mõnigi on andnud lubaduse uuel aastal ennast rohkem liigutada või pidusöökidega omandatud ümarvormi välja vahetada millegi mõistlikuma vastu. Osadel mudilasel on peale pikka koolivaheaega nutiseadme taga istu- misest silmad punased ja põsed kaamed ja lastevanemate soov, et nad ometi rohkem õues oleks. Hetke nukrast olukorrast tingitult ei ole võimalik siseruumides liikumistreeninguid läbi viia, seega tuli Vääna Seltsimajal, Jaanus Härmsi eestvedamisel, mõte rajada vabaõhu liuväli. Seda üritust soosib ka ilmataat, kes andnud rohkelt lund ja veidi ka miinuskraade. Mõnus koht kodu lähedal kus saaks ennast värskes õhus liigutada nii suur kui väike, teha hoog-said piruette või maha pidada väiksemat sorti hokiturniir, mida hing veel tahta võiks!

Liuväli rajatakse Väänasse Tiigi tn korrusmajade vahele, mis ei jää kaugele ka Vääna Mõisakoolist ja saab avatud olema kõigile soovijatele.

Töödega alustati 13.jaanuaril ja loodetavasti, kui külma piisavalt annab, saab see ka kiirelt kasutusvalmis.

Anname koheselt teada kui liuväli on avatud!

Jõulupuude põletamine

02. jaanuar 2021.a oli üks kõle ja pime päev. Küll uue aasta algus, aga lume puudus tegi nii mõnelgi meele nukraks. Et uus aasta ikka algaks valgemalt ja helgemalt, otsustas Vääna Seltsimaja, Jaanus Härms eestvedamisel, korraldada jõulukuuskede ja okste põletamise. Selleks kogus Jaanus kuused ja oksad kokku ja viis need seltsi-maja taha lõkkeplatsile. Lõke sai võimas ja valgust ning soojust andis ohtralt. Lõke süüdati koos heade soovidega ja nii jõudiski juba järgmine päev meieni kohev lumevaip, mida pole nähtud juba väga pikka aega.